Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2021

Namaz borcu olanlar için

Sponsor Reklam
Namaz borcu olanlar için

Namaz borcu olanlar için

Bir kimsenin üzerinde farz veya vacip namazlardan kaza namazı borcu bulunur ve borcunun ne kadar olduğunu bilmezse,Ramazan ayının ilk cuma günü,Cuma namazından önce  aşağıdaki duayı okumalıdır.

“Allahümme inni evkaftü beyne yedeyke ve sellemtü emri ilevke.vesteantü bike ve tevekkeltü aleyke.Ya menil emru küllühu bi yediyke.Ya men yakbilül yesira ve ya’fu anil kesiri vela yüahızü abdehu bil-aczi vettaksiri birahmetike ya Erhamerrahımin.Ya men la tenfeuhüttaatü vela tadurruhül ma’sıyetü.Ya Ekramel Ekramin.İrham abdeke inneke ala külli şey’in Kadirun.”

Manası:Allah’ım! Senin huzurunda durdum. Bütün işlerimin sonucunu sana bıraktım. Yalnız Senden yardım bekliyorum. Sana güvenip dayanıyorum. Eh her şey kendi ilahi tasarrufunda bulunan, ey en basit olanı bile kabul buyur ve en büyük günahları bile bağışlayan, kulunu acz ve basitliğinden dolayı suçlamayan Allah’ım! Ey acıyanların en çok acıyanı Rahman ve rahim olan,(Rabbim!) Senin rahmetine güveniyor ve sığınıyorum. Ey kulunun ibadetinde faydası bulunmayan, günahından  da zarar görmeyecek olan keremi sonsuz Allah’ım! Ben kuluna merhamet eyle. Muhakkak ki Senin her şeye gücün yeter.

Dua bittikten sonra ayağa kalkıp,“Niyet  ettim,niyet eyledim kazaya kalmış namazlarımın kefaretine,Allahu Ekber” deyip  namaza  durulur.Dört rekat olarak kılınır.Bu namazın her rekatında Fatihadan sonra  bir Ayetül Kürsi,5 kevser ve üç ihlas süresi okunur. Namaz  tamalandıktan sonra kabul buyurması için yüce Allah’a niyazda bulunulur.

kaynak: Abdullah ibn-i Eyyub (Pamuk yayıncılık)

Etiketler:

Sponsor Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz