Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Mayıs 2022

Her dua kabul olur mu? Neden dualarım kabul olmuyor diyenler?

Sponsor Reklam     
Her dua kabul olur mu? Neden dualarım kabul olmuyor diyenler?

Her dua kabul olur mu? Neden dualarım kabul olmuyor diyenler?

Çoğu site takipcilerim bu kadar dua ettim hala dileğim neden kabul olunmadı diye sitemkar sorular soruyor ve dua etmeyi bırakayım mı diyorlar. Adeta bu kadar zaman içinde şu kadar dua ettim boşuna mı? der gibi. O zaman bizler sadece ihtiyacımız olduğunda Allaha yönelmiş olmuyor muyuz.? Halbuki Yüce Rabbimiz kapısını her ne olursak olalım sürekli açık  tutarak yardım isteyene lutfuyla yardım etmeye hazır. Dualarınız da tam isteğinizin olmamasının nedeni nedir bilseydiniz dua etmeyi asla bırakmazdınız. Ve Yüce Yaratana sonsuz şükrederdiniz.

Kur’an’da Rabbimiz açıkça her duanıza icabet edeceğini bildirir.

“Rabbimiz dedi ki:” bana dua edin, size icabet edeyim. Doğrusu Bana ibadet etmekten büyüklenenler; cehenneme boyun bükmüş kimseler olarak gireceklerdir.. (Mü’min Suresi,60)

Hz.Salih’in… “Şüphesiz benim Rabbim yakın olandır;(duaları)kabul edendir.”(Hud Suresi,61) sözüyle ifade ettiği gibi, mü’min Allah’a karşı tam itimad içinde dua etmelidir. Ancak buradaki “icabet” kelimesi üzerinde düşünmek gerekir. İcabet etmek, kabul etmek değildir. İcabet, bir bakıma, duanın Allah tarafından ciddiyetle işitildiğini, deyim yerindeyse “dilekcenin işleme konulduğunu” ifade eder. Ancak, dilekçe de belirtilen dilek aynen kabul edilmeyebilir. Çünkü bazen insan gerçekte kendisi için zararlı olan bir şeyi de talep ediyor olabilir. Bu durumda Allah onun bu isteğine icabet eder, ancak bu isteğini daha hayırlı ve güzel bir sonuçla kabul eder.

Tut ellerimden Sonsuz Kudret Eli’nle,

Beni hiçliğe düşmekten alıkoy,

Beni unutulmuşluktan uzak tut.

Beni Esma-i Hüsnanın tecellilerine komşu eyle.

Etiketler:

Sponsor Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz