Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Mayıs 2022

Hac ve Kadın

Sponsor Reklam     
Hac ve Kadın

-Hac ve umrenin yerine getirilişi açısından kadınlarla erkekler arasında bir fark yoktur.-Kadınlar için erkeklerde olduğu gibi özel bir ihram kıyafeti söz konusu değildir. 

-Elbise, baş örtüsü, çorap, ayakkabı gibi her zaman giydikleri kıyafetlerini giyerler.-Özellikle namaz kılarken, erkek safları arasında kalmayıp kadınlara ait yerlerde namaz kılarlar.-Adetliyken ihrama giren veya ihrama girdikten sonra adet görmeye başlayan kadınlar, tavafın dışında haccın bütün menasikini yerine getirebilirler.-Adetliyken ihrama giren ve ihrama girdikten sonra adetleri bitmeden Arafat’a çıkmak durumunda kalan hanımlar daha baştan ihrama girerken İfrad haccına niyet etmelidirler.Neler yapmazlar?
-Yüzlerini örtmezler.-Erkeklerin yaptığı gibi telbiye, tekbir, tehlil, salavat okurken ve dua ederken seslerini yükseltmezler.-Tavafta hızlı ve çalımlı yürüyerek “Remel“, Sa’yda da yeşil direkler arasında koşar adımlarla yürüyerek “Hervele” yapmazlar.-İzdiham olan yerlerde mümkün olduğu kadar erkeklerin arasına girmemeye özen gösterirler.-Adetliyken Harem-i Şerif’e giremezler.

Kadın Hayız halinde tavaf yapabilir mi?

Kadınlar hayız ve nifas halinde  tavaf yapamazlar. Tavafın dışında bütün hac farzlarını yerine getirebilirler. Ziyaret tavafını bu haller bitince yaparlar. Eğer bu durumda tavaf ederlerse, kendilerine bir sığır veya deve kesmek vacip olur.

Adet halinde olan bir kadın vakfe yapabilir mi?

Hayız halinde olan bir Safa ile Merve mescid-i haram’ın içinde olduğu için bu durumda tavaf edemediği  gibi say’da yapamaz.

Hayzının nedeniyle, farz olan tavafı yapamadan, memleketine dönen kadının haccı tamam olur mu?

Bu durumdaki  bir kadının haccı tam olmaz. Haccındaki  bu noksanlığı gidermek için senenin müsait bir gününde Mekke-i Mükerreme’ye varıp Kabe-i Muzazzama’yı yedi  şavt tavaf etmesi  gerekir. Bu tavafın zamanını geciktirdiği için bir koyun veya keçi  kurban etmesi  gerekir.Kaynak: 
1) Büyük Kadın İlmihali, Rauf Pehlivan 
2) Günümüz Meselelerine Açıklamalı Fetvalar, Mehmed Emre

Kadının Mahremsiz Haccetmesi Caiz mi?

Imam-ı Azam’ın içtihadına göre, bir kadına haccın farz olabilmesi için, kendisiyle hacca gitmeyi kabul eden kocasının veya başka bir mahreminin bulunması şarttır.

Mahrem ifadesi, nesep, süt veya hısımlık yönünden kendisiyle evlenmek ebediyen haram olan kimseleri içine alır. Oğul, torun, baba, dede, sütoğul, sütkardeş, damat, kayınpeder gibi.

Kızkardeşin, hala veya teyzenin kocası olmak geçisci  evlenme engeli olduğundan, eniştelerle hac yolculuğu caiz olmaz. 

Allah Resulü buyuruyor: 

“Bir erkek, bir kadınla yanlarında bir mahrem olmadıkça yalnız kalmasın. Kadın yanında, mahremi  bulunmadıkça yolculuk yapamaz.” 

Bir adam kalktı: 

“Ey Allah’ın elçisi, karım hac yolculuğuna çıktı. Ben ise falanca savaşa yazıldım.” 
Hazreti Peygamber: 

“Git ve karınla birlikte haccet” buyurdu.

Hanefi mezhebine mensup olan bir kadının mahremi yoksa Hac ona farz değildir. Yerine vekil gönderebilir. Kendisinim mahremsiz gitmesi caiz olmaz.

Dinin bu emirlerini dinlemeden hacca giden kadınlar, rizâ-i ilâhiye muvafık düşmeyecek bir suretle, tahrimen mekruh kılınan bir şekilde borçlarını ödemiş olsalare bile büyük bir günah yüklenerek geri dönerler. (2)
Ancak şafii  mezhebine göre bir kadının sadece farz olan haccı yerine getirebilmesi için iki veya daha çok güvenilir kadınların arasında hacca gitme ruhsatı vardır. eğer kadın farz haccı yapmış a nafile veya bedel hacca gidecekse ona bu ruhsat yoktur.

Kaynaklar: 
1) Büyük Kadın İlmihali, Rauf Pehlivan 
2) Günümüz Meselelerine Açıklamalı Fetvalar, Mehmed Emre

Kadın, farz olan hac için vekil gönderebilirmi?

Sihhati yeri oldukça vekil göndermesi caiz olmaz. Ancak zamanımızdaki olağanüstü izdihamdan dolayı, kadınların mahzursuz tavaf yapmaları ve tehlikesiz şeytan taşlama işini yerine getirmeleri imkansız denecek kadar zordur. Böyle olunca vekil gönderebilirler. 

Kaynak: Günümüz Meselelerine Açıklamalı Fetvalar, Mehmed Emre

Etiketler:

Sponsor Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz