Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Aralık 2021

Duanın kabul edileceğine tam olarak inanmak

Sponsor Reklam     
Duanın kabul edileceğine tam olarak inanmak

Duanın kabul edileceğine tam olarak inanmak (Dr.Arif Arslan)

Dr.Arif Arslan Hocanın “Dua ile ruhsal tedavi” adlı kitabında duaların nasıl kabul edilebilir olacağını şöyle anlatıyor. Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi  Allah bütün duaları duyar ve cevap verir, ama kabul edip etmemesi onun istediğimiz şeyin hayır yada şer olmasına bağlıdır .Ama mutlaka dualarımızı kabul eder belki tam istediğimiz olmayabilir ama başka bir taraftan başka bir istediğimizi yada bizim için daha hayırlı olacak bir nimeti ile bizim duamızı kabul etmiştir.

İşte bu konuda duanızın kabul olacağına tam inanarak dua edin.

Duanın kabul edileceği hususunda şüphesi olan kimsenin duası kabul olmaz. Başka bir deyişle duasının kabul olunacağından asla şüphe etmeyen kimsenin duası kabul olur. Nitekim bu konuda Ebu Hüreyre (r.a)’den nakledilen bir hadis-i şerifte  Hz.Peygamber(s.a.v) şöyle buyurmuştur.

“Allah’a  duayı ,size icabet edeceğinden emin olarak yapın. Şunu bilin ki Allah(c.c),bu inaçla olmayan ve gafletle, başka şeylerle oyalanan kalbin duasını kabul etmez.”

Başka bir rivayete göre de;“kalpler bir kapıdır.Bazısı bazısından daha iyi tutar(anlayışlıdır).Öyleyse,ey insanlar,Allah’tan bir şey isteyince,Allah’ın cevap verip kabul edeceğinden  emin olarak isteyin.Zira Allah,kendisine gafil kalple,farkında olmadan dua eden bir kulunun duasına cevap vermez.”

Dikkatli olun; bizim kabul edilmeyen ve “dua ettim de kabul olmadı” dememize sebep olan dualar ,daha çok hadiste bildirilen ve kalbiyle dilinin bütünleşmediği dualardır. Çünkü kalbi başka şeylerle meşgul iken  diliyle “Bana şunu ver yada bunu verme” diye dua eden kimse, önce  kendi isteğinde samimi değildir. Haliyle kendisi samimi olmayan  kimseyi  Allah da ciddiye almamaktadır. Bu yüzden dua ederken insan, kendisini Allah’ın huzurunda  hissederek onun huzurunda nasıl bir tavır takınılması gerekiyorsa, o tavırla ve ciddiyetle  isteğini dile getirmeli ve öyle dua etmelidir. Tabii  bir de  bu işin acele edilmeden sabırla beklenilmesi de önemlidir.

“Acele edilmediği sürece her birinizin duasına cevap verilir. “Ancak Şöyle diyerek acele eden var:”Ben, Rabbime dua ettim de duamı kabul etmedi.”

Başka bir rivayete göre “Kul,günah olan bir şey yada  akrabalık bağlarının kopmasını istemedikçe duası kabul edilmeye devam eder. Allah’a dua eden herkese  Allah icabet eder.”” Bu icabet, ya dünyada peşin olur, ya da ahirete saklanır. Yahut ta dua ettiği sürece günahlarından hafiflemek  suretiyle olur. Yeter ki günah bir şey yada akrabalık bağının kopmasını istememiş olsun yada acele etmesin. demiştir” demiştir.

Kaynak :Dr.Arsla  dua ile ruhsal tedavi)

Etiketler:

Sponsor Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz