Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Aralık 2021

Dualar neden geceleri daha çok kabul olur ?

Sponsor Reklam     
Dualar neden geceleri daha çok kabul olur ?

Dualar neden geceleri daha çok kabul olur ?

Geceler duaların kabul edildiği veya kabul edilmeye en yakın olan vakitlerdir. Çünkü bazı hadislerde görüldüğü gibi, üç aylar ve ramazan ayı girince her gece yüce Allah’ın dünya semasına indiği ve “yok mu bana dua eden kabul edeyim.” dediği rivayet olunur.

İşte dualarının kabul görmesini isteyen herkes uykunun en tatlı yerinde ,uykuyu yarıda bırakıp kalkmak ve abdest almak, namaz kılmak, arkasından de ellerini kaldırıp yana yakıla dua etmek, duanın kabul edilmesi için en önemli sebeptir.

“Geceleri neden bu kadar önemli?” Ebu hureyre(r.a)’den rivayet edilen bir hadisin içindedir ve bu hadis-i şerifte Hz.Peygamber(s.a.v) şöle buyurmaktadır.

“Her gece Rabbimiz gecenin son üçte biri girince, dünya semasına iner ve “Kim bana dua ediyorsa onun duasını kabul edeyim; kim benden bir şey istiyorsa ona istediğini vereyim.; kim benden bağışlanmasını istiyorsa onu bağışlayayım…” der.

“Allahü Teala,gecenin ilk üçte biri geçinceye kadar mühlet verir. Ondan sonra yakın semaya inerek şöyle der. “Melik benim, Melik benim.Kim bana dua edecek.”

Bu sebeple ,sadece gündüzleri ve boş kaldığımızda, dinlenmiş olduğumuzda, başımız sıkıştığında, işimiz düştüğünde, değil geceler de özel olarak kalkıp dua etmemiz gerekiyor. Çünkü önceden ne kadar çok dua eder ve Yüce Allah’ı anıp zikreder isen Allah da sana en sıkıştığın anda yardımda bulunacak dualarına cevap verecektir.

Etiketler:

Sponsor Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz