Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Temmuz 2021

Duada tekrar ve rakamların önemi

Sponsor Reklam     
Duada tekrar ve rakamların önemi

Duada tekrar ve rakamların önemi

Resul-ü Ekrem(s.a.v)’in kendi ağzından tekrarın gerekli oluşu ve ifade edilişine dair birçok hadis bulabilirsiniz.

Sahabe ve tabiinde, dua ve okumak ve yazmak suretiyle tedavi ile uğraşanlar da bu yolu takip etmişlerdir. Çünkü  rakamların ve tekrarlarının insan psikolojisi ve insanın ruh yapısı üzerinde olduğu gibi, atmosferde de etkisi vardır. Bu şekilde ulaşılması gereken bir telefonun bilerek çevrilen numaraları gibi, bu tekrarların da tedavide oldukça önemlidir. Sadece tedavide değil, ayrıca manevi atmosfere geçilmesinde veya ulaşılması gereken sonuç üzerinde  de etkisi vardır. Yanlış veya eksik numara, aranan kişiye ulaştırmayacağı gibi eksik ve yanlış dua da sonuca ulaştırmaz.

Resulullah (s.a.v),namaz sonrası çekilecek tesbihlerde bile bu rakamların varlığını açıkça  ortaya koyarak 33 kere Sübhanallah,33 kere Elhamdülillah,33 kere Allah-u Ekber denmesi gerektiğini bildirmiştir.

Öyle ki namaz  rekatlerı bir tekrar ve Namaz içindeki rükû ve secdede  yaptığımız tesbihlerde birer tekrardan ibarettir. Beş vakit namazda 40 rekât,80 secde, 40 rükû, 40 kıyam ve  40 kaveme ile 40 teşehhüt vardır. Secdeler de ise tesbih edilirse 120 sübhane rabbiye’ı-a’la” ile 120 “Sübhane rabbiye’l-azim”  ve 200 defa tekbir yani “Allah-u  Ekber” vardır.40 defa “semiallhu limen hamideh” ile 40 defa “Rabbena leke’l-hamd ” vardır. Keza hac esnasında Kabe’yi 7 defa çevresinde dönerek tavaf etmek,7 defa Safa-merve arası say etmek, şeytana 3 günve her birinde 21’er tane taş atmak, zemzem suyunu 3 yudumda ve ayakta içmek vb.de Haccın usul, erkan ve adabındandır.

Keza, herkesin ömründe en az bir kere kılması tavsiye edilen tesbih namazında bir tek tesbih,yani “Sübhannallahi ve’l-hamdü lillahi ve lâ ilâhe illallahü  va’llahü Ekber ve lâ havle ve lâ  kuvvete  illâ billahi’l-Aliyyi’l-Azim.” de toplam 300 kere tekrar edilelerek namaz kılınır. Ayrıca Kur’an’da 114 defa Besmele tekrar edilir ve daha pek çok şey.

Hadis-i şeriflerde ,duada Allah’ın ısrarı sevdiğine işaret edilmiş ve tekrar tekrar dua edilmesinde açık işaretlerde bulunulmuştur ve bu  konuda açık beyanlar  mevcuttur.

Kaynak: Dr.Arif Arslan (Dua ile Gelen Şifa)

Etiketler:

Sponsor Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz