Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Temmuz 2021

Arefe gününün fazileti

Sponsor Reklam     
Arefe gününün fazileti

Arefe gününün fazileti

Peygamber Efendimiz(s.a.v) buyurdular;

“Allah katında arefe gününden daha faziletli hiç bir gün yoktur. Arefe gününde Allahü Teala rahmeti ile dünya semasına tecelli eder, yer halkı ile gökteki meleklere karşı iftihar edip şöyle buyurur. “Kullarıma bakınız. Azabımı görmedikleri halde rahmetimi umarak, her dar yoldan terli olarak toz toprak içerisinde, saçları dağınık bir vaziyette bana geldiler. Kullarımın cehennem azabından kurtulup bağışlanmaları en çok arefe gününde olur.”

Şeytanın arefe gününden başka hiç bir günde daha zelil, daha hakir, daha küçük ve daha öfkeli görüldüğü olmamıştır. Bu arefe gününde Allah’ın rahmetinin inmesinden ve Allah’ın günahları bağışlanmasındandır. Bir de Bedir muharebesinde böyle görülmüştür. Çünkü şeytan o zaman ,Cebrail Aleyhisselam’ı (Düşmana karşı)melekleri saf yaparken görmüştü.”

“Kim ki arefe gününde Allah’tan dünya ve âhiret’e ait  bir hacetini istese , Hz Allah onu yerine getirir.”

Rasûlullah Efendimiz (s.a.v)arefe günü akşamı ümmeti için dua ettiler. Duasına şöyle icabet edildi. ”Zulmederek başkasının hakkını alanlar hâriç bütün ümmetin affedildi. Muhakkak ben, mazlumun  hakkını zalimden alıcıyım”

peygamber Efendimiz(s.a.v)“Yâ Rabi! Diersen mazluma cenneti verir, zalime de mağfiret edersin. ”diye iltica ettiler. Arefe akşamı buna cevap verilmedi. Sabah olunca Rasûlullah Efendimiz(s.a.v)duasını Müzdelife’de tekrarladı. Orada ” İstediğin verildi” buyuruldu. Bunun üzerine Peygamber Efendimiz (s.a.v) güldü. Onun güldüğünü gören Hz.Ebubekirve Hz.Ömer (r.a) sebebini sordular.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) “Muhakkak Allâh’ın düşmanı iblis duamın kabulünü  ve ümmetimin mağfiretini öğrenince gayet perişan  bir vaziyette yerden toprak alıp başına saçıyordu. Onu öyle görünce güldüm” buyurdular.

Etiketler:

Sponsor Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz