Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Aralık 2021

Allah’a sevginizi nasıl ifade edersiniz?

Sponsor Reklam     
Allah’a sevginizi nasıl ifade edersiniz?

Allah’a sevginizi nasıl ifade edersiniz?

Dünya  hayatında insanlar “Allah’ı severim, hem de çok ” der fakat ona yaklaşmayı ve ona sevgisini  anlatmayı pek bilmez yada bilemez. Aslıda çok önemli bir konudur bu.

Peki nasıl ifade ederiz o zaman? Şimdi bakalım ve düşünelim hep beraber.

Görüp dokunamadığınız, bizzat evren ötesi olan Allah’a sevginizi 3 yolla gösterebilirsiniz. Yarattıklarını sevin,ahlak ve iyilikle yarışın, Allah’ı sıklıkla ve kullukla anın.

Bedensel, psikolojik, sosyal, ekonomik ve kültürel hayatınıza dair bütün değerler, Allah’ın size sevgisinden  gelen hediyelerdir. Allah’ı sevmenin anayasası, yarattığı her şeyde Allah’ın azametini okumaktır. Bu hususta Yunus Emre ”Yaratılanı severiz ,Yaratan’dan ötürü. ”Cümlesiyle özetlmektedir

Hayatınıza giren anne-baba, eş, evlat, kardeş, akraba, arkadaş, yiyecek, mal, makam, çevre, vatan, millet gibi değerler kendi başlarına yok olucu ve  acizdir. Hayatınızda her şey size Allah’tan emanettir. Bu nedenle ilahi pencereden bakın ve onları Allah için sevin.

Dostunuzun dostunu da seversiniz, çünkü dostunuzu seversiniz. Allah’ı seviyorsanız, Allah’ın dostları da dostlarınız, düşmanları da düşmanlarınız olsun. Allah şeytanı ve onun amaçlarına hizmet eden kasıtlı inkarcıları kendi düşmanları olarak tanıtır. Bunun dışındakilere sevgiyle yönelmenizi ister.

Anne-babayı, akrabayı, komşuyu, arkadaşları, din kardeşlerimizi sevmeniz emredilir. Hatta dinimizle, canımızla ve  iffetimizle savaşmayan gayrimüslimlerle de iyi geçinmemiz istenir. Doğadaki bitkilerin  ve hayvanların hauayındaki ilahi düzene dikkatimizi çekilir.

Analtılır ki Allah Hz.Musa’ya(as),”Bu gün benim için ne yaptın? diye sorar. Hz.Musa(as) o gün yaptığı ibadetleri sıralar. Bunun üzerine  Allah,”Bunlar senin dünya ve ahiret saadetin içindir. ”Sen benim için ne yaptın?” diye tekrarlar. Hz.Musa(as),”Allah’ım neyi senin için yapmış olurum?” karşılığını verir. Aldığı cevap çok önemlidir. ”Benim için bir şey yapman ,sırf  benim rızam için kullarımı sevmendir.”

Maneviyatsız insan bencil, çıkarcı ve vefasızdır. Allah’tan gafil sevdiğiniz herkesin nefsiyle sınanırsınız. Oğullarıyla kibirlenen babalar oğullarının ihanetine uğrayabilirler. Allah’ı sevdirmeyi amaçlayan ilahi ihsanları Allatan gafil severseniz rahmetini rencide edersiniz.

O eşiniz, evladınız Allah’ın size emanetidir. Anne-babanız Allah’ın iki masum kuludur. Geceniz, gündüzünüz, malınız-makamınız, çabanız ve duanız karşılığında kaderden gelen  hediyelerdir. Allah  bu eserlerine nasıl davranmanızı beklerdi?

Allah sevginiz adına ve hatırına herkese sevginizi, saygı, adalet ve iyilik dolu davranışnalrınızı sunun. Anne-babanıza saygı  ve sevgi gösterin. Dua edin, İyiliklerde bulunun. Allah’ın eseri olan doğayı kirletmekten çekinin.

Etiketler:

Sponsor Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz